مدل کسب و کار

مدل کسب و کار

مدل کسب وکار یا بیزینس مدل عبارت است از مجموعه‌ای از عناصر و روابط بین آنها، که بیان کننده منطق کسب وکار در ایجاد ارزشی که از فرآیندهای اجرائی سازمان ایجاد می‌شود. مدل کسب وکار، تشریح کننده ارزش‌های اقتصادی است که شرکت می‌خواهد در قالب تولید و تامین محصولات و یا ارائه خدمات به مشتریان خود ارائه دهد.

بطور کلی مدل کسب و کار به بیان ارزش آفرینی، درآمدزایی و چگونگی بقای آن کسب و کار می‌پردازد، که بایستی کاملا ساختار یافته، منطقی و آگاهانه با دستورالعمل‌های واقعی بصورت مکتوب یا نرم افزاری ایجاد شود. مدل کسب و کار به چگونگی ایجاد ارزش و چگونگی ارائه آن مصرف کنندگان سازمان که می‌توانند کاربرها، مشتریان و یا شرکاء تجاری سازمان باشند، پاسخ می‌دهد. طراحی مدل کسب و کار برای استارت‌آپ و کارآفرینی کسب و کارهای نوپا، یا ارزیابی و توسعه کسب و کارهای فعلی در حال فعالیت و یا مشارکت و سرمایه‌گذاری در هر کسب و کاری توصیه می‌شود، که عدم وجود آن احتمال موفقیت پروژه را بشدت کاهش می‌دهد. سه الگوی کلی برای طراحی مدل کسب و کار عبارت است از: مدل کسب و کار چهار جعبه‌ای- چرخ مدل کسب و کار- بوم کسب و کار. که در هریک بایستی مولفه‌های الگو به دقت بررسی و ایجاد شده و پاسخ منطق به سوالات و مولفه‌های الگو داده شود و این اطمینان وجود داشته باشد که مولفه‌ها با یکدیگر یکپارچگی و سازگاری دارند. صاحبان کسب و کار در وهله اول بایستی بصورت واضح بدانند که چه ارزشی را در چه قالبی و پس از انجام چه مراحل و فرآیندهائی و با چه منابعی ایجاد می‌کنند و چگونه و به چه کسانی قرار است آنرا ارائه دهند. سپس باید مشخص شود، ارزش ایجاد شده چگونه به پول تبدیل می‌شود، چه مشتریان آن پول را پرداخت می‌کنند و آن مشتریان چگونه جذب می‌شوند. در نهایت فرایندهای پایداری، بقا و توسعه کسب و کار چگونه میسر خواهد بود. در این بخش از وب‌سایت ندیم آروین ما ضرورت و اهمیت داشتن مدل کسب و کار را مورد بررسی قرار می‌دهیم و با الگوها و مولفه‌های آن آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید

دسته بندی های مرتبط

هرکسی با فروش چیزی زندگی می‌کند، پس بدانید چه چیزی را به چه کسی و چگونه می‌فروشید.
نمونه‌های مدل کسب و کار

نمونه‌های مدل کسب و کار

اجزای مدل کسب و کار

اجزای مدل کسب و کار

الگوهای مدل کسب و کار

الگوهای مدل کسب و کار

مطالب و مقالات

تدوین نقشه راه طراحی مدل کسب و کار: راهنمایی برای شروع

تدوین نقشه راه طراحی مدل کسب و کار: راهنمایی برای شروع

تدوین یک مدل کسب و کار کارآمد

تدوین یک مدل کسب و کار کارآمد


موفقیت در کسب و کار رویایی است که به واقعیت تبدیل می‌شود، اگر به آن عشق بورزید و با انگیزه به آن بپردازید. تنها راه رسیدن به نتایج خوب و ماندگار، پیوستگی و تلاش مستمر است. رویای یک کسب و کار چشم اندازی در ذهن، اشتیاقی در قلب و استقامتی برای حرکت کردن در شما ایجاد می‌کند. کافیست سدهای ذهنی خود را بشکنید و از دیوارهای قطور عادت و یکنواختی عبور کنید، آنگاه می‌توانید در دریای زلال موفقیت تنی به آب بزنید. یا لطیف

کلیه حقوق وب سایت برای ندیم آروین محفوظ است
ندیم آروین